Powrót
Imladris
Imladris - GGFF

Imladris 1998

Drugi Krakowski
Weekend z Fantastyką

Impreza zorganizowana przez Galicyjską Gildię Fanów Fantastyki odbyła się w dniach 3-4 października. W bogatym programie (prelekcje, spotkania autorskie, projekcje filmowe, konkursy, turnieje gier strategicznych i karcianych) uczestniczyło około 200 osób.
Bardzo interesująca była część publicystyczna. Piotr Witold Lech na swoim pierwszym spotkaniu autorskim opowiadał o zaskakującej popularności własnych książek w Czechach i o pracy nad komiksem wg. opowiadania "Więzień". Laureat tegorocznej Nagrody Zajdla, Marek S. Huberath rozmawiał o wszystkim - głównie o fizyce, odmówił tylko wymiany poglądów na tematy parapsychologiczne. Dyskusję "Sprawdzone i możliwe do sprawdzenia wizje fantastyki" prowadzili Ewa i Marek Pawelcowie oraz Marek Oramus. Okazało się, że większość literackich przewidywań jest już spełniona (virtual reality=fantomatyka Stanisława Lema); za największego wizjonera uznano H.G. Wellsa.
Prelekcja Tomasza Majkowskiego i Jakuba Janickiego na temat kreacji światów fantastycznych w literaturze i grach fabularnych, pokaz amatorskich filmów fantastycznych oraz konkurs sztuki aktorskiej były równie ciekawymi punktami programu. Dla wąskiego kręgu znawców przygotowano atrakcje tolkienistyczne i starwarsowe (czyli konkursy i gry fabularne z nieodzownymi strojami "w konwencji"). Ponieważ ostatnio w środowisku fanów sf obserwuje się zainteresowanie kulturą celtycką, zapewniono prezentację folkloru szkockiego - tradycyjnych melodii i tańców. Działało stoisko z atrakcyjną ofertą albumów, podręczników gier oraz rekwizytów. Miłośnicy gier komputerowych mieli swoje studio; można też było korzystać z internetu. Program filmowy zawierał perełki: Gwiezdną Trylogię i "Piąty element".
W Krakowie już na dobre zagościła fantastyka - a organizatorzy Imladris ogłosili, że planują spotkania cykliczne.


Joanna Zielińska
(relacja opublikowana w NF 1/99)

Powrót