Powrót
Framling

Framling Framling
Pomimo tego, że Stowarzyszenie Fantastyki Framling powstało stosunkowo niedawno, aby sięgnąć do prawdziwych początków klubu trzeba cofnąć się jeszcze o kilka lat. W 1994 r. powstała lista dyskusyjna science fiction - fantasy (obecnie pl.rec.fantastyka.sf-f). Tam właśnie przypadkowo, poszukując interesujących tematów, bądź za namową znajomych trafialiśmy. Wszystkich nas przecież łączyło uwielbienie fantastyki i chęć rozmawiania na te tematy z innymi. Po dłuższym czasie różnorodnych i ciekawych dyskusji, ktoś rzucił pomysł aby warszawscy listowicze spotkali się osobiście, nie przez sieć. Była już najwyższa pora, jako że niektórzy z nas zaczęli powątpiewać w realne istnienie innych. Kto jest człowiekiem, kto obcym, a kto tylko symulacją komputerową?
Jak się okazało symulacji komputerowych wśród nas nie było. Co do planety pochodzenia, bez dokładniejszych badań nie można było tego stwierdzić, postanowiliśmy więc zaakceptować się takimi jakimi się mogliśmy widzieć. Po wielu perypetiach zaczęliśmy się spotykać co tydzień w warszawskim lokalu "Baryłka". Już na pierwszym spotkaniu okazało się, że wszyscy ze wszystkimi świetnie się rozumieją jakby znali się już osobiście od wielu lat. Czytaliśmy te same książki, oglądaliśmy te same filmy, mieliśmy takie same zainteresowania. Tak więc zaczęliśmy spotykać się co tydzień, później pojawiły się wspólne wyjazdy i tak trwa to aż do dzisiaj. W październiku 1998 część ludzi znających się dzięki spotkaniom baryłkowym założyła Stowarzyszenie Fantastyki - Framling. Skrót nazwy naszego klubu nie jest przypadkowy. Upamiętnia on fakt, że poznaliśmy się za pośrednictwem tej usenetowej listy dyskusyjnej. Nie rościmy sobie jednak pretensji do jej reprezentowania, ani też nie zamykamy dostępu do klubu dla ludzi nie związanych z Usenetem. Natomiast możemy im obiecać, że będziemy starali się zainteresować ich Siecią i wciągnąć także w to co nas pasjonuje. Ale najważniejsza i tak jest oczywiście fantastyka.

W każdy wtorek od godziny 19 w warszawskiej "Baryłce" na Mariensztacie spotyka się duża część członków Stowarzyszenia Fantastyki - Framling. Prowadzimy bibliotekę klubową zawierającą już około 200 książek związanych z szeroko pojętą fantastyką. Organizujemy pokazy filmowe, na razie w dość kameralnych warunkach, ale kto wie co będzie później? Cały czas się przecież rozwijamy. Organizujemy wyjazdy - opisy dwóch z nich zwanych "Baryłkonami Wyspowymi" możecie znaleźć na sieci. Oczywiście odwiedzamy konwenty organizowane przez innych. Klub prowadzi także internetowe pismo krytycznoliterackie "Framzeta". Mamy także klubową listę dyskusyjną, która umożliwia także członkom korespondentom z różnych stron Polski włączyć się aktywnie w działalność klubu.
Od 17.10.1998 Stowarzyszenie Fantastyki Framling jest klubem sprzymierzonym Konfederacji Fantastyki Rassun, którą tworzy obecnie wraz z klubami "Nexus" i "Nimeria". Kontakt tel. (0) 602 206 575

E-mail: framling@rassun.art.pl

Konrad X. Wągrowski

Powrót