Powrót
Galicyjska Gildia Fanów Fantastyki

GGFF


Galicyjska Gildia
Fanów Fantastyki


Początki historii GGFF sięgają roku 1994, kiedy to wraz z rozwojem czasopisma "Magia i Miecz" wzrosła znacznie popularność gier fabularnych w Polsce. We wrześniu tegoż roku grupa kilkunastu osób, głównie uczniów krakowskich szkół średnich, postanowiła powołać do życia klub skupiający fanów literatury fantasy oraz gier. Zainteresowania te potwierdzała również pierwotna nazwa klubu, który ukazał się światu jako Galicyjska Gildia Fantasy i Role-Playing. Uznaliśmy wtedy za słuszne nadać klubowi odpowiednio wyszukaną i fantastyczną nazwę. Po odrzuceniu pierwotnych projektów, takich jak "Swords of Doom", przyjęliśmy ostatecznie miano "The Last Warriors". Jak łatwo się domyślić, nazwa ta nie przetrwała próby czasu, dlatego też dzisiejsza GGFF nazywana jest po prostu Gildią.

W początkowym stadium swej działalności klub borykał się z trudnościami lokalowymi, przez pewien czas mieścił się w piwnicy krakowskiego Liceum O.O. Pijarów, następnie w Klubie Osiedlowym "Sęk", aby wreszcie od września 1995 związać się z Młodzieżowym Domem Kultury przy al. 29 listopada 102. W tym okresie nastąpił znaczny rozwój liczebności klubu, związany głównie z gwałtownym wzrostem popularności RPG wśród krakowskiej młodzieży. Wtedy też rozpoczęliśmy prace zmierzające do uruchomienia własnego fanzinu, który ostatecznie ujrzał światło dzienne na przełomie 1996 i 1997 roku. "Quenta" - bo taką otrzymał nazwę - z planowanego nieregularnika stała się właściwie annałem (gdyż ukazały się do tej pory trzy numery naszego pisma), mimo wielokrotnie zapowiadanego zwiększenia częstotliwości ukazywania. Naturalnie nadal jesteśmy optymistami - wciąż liczymy na to, że w najbliższym czasie uczynimy z naszego fanzinu przynajmniej kwartalnik. Od września 1997 roku ukazuje się także klubowy Informator.

Na przełomie 1997 i 1998 roku nazwa klubu przeszła kolejną ewolucję, zmieniając się z Galicyjskiej Gildii Gier Fabularnych na obecną Galicyjską Gildię Fanów Fantastyki. Rok 1998 upłynął pod znakiem przygotowań i organizacji przez nas imprez fantastycznych. Przyjęliśmy taktykę zakładającą powolne zdobywanie doświadczeń organizacyjnych, dlatego też I Krakowski Weekend z Fantastyką Imladris, odbywający się w styczniu 1998 był jeszcze imprezą kameralną, o zasięgu lokalnym. II Imladris, który miał miejsce w październiku tegoż roku posiadał już bardziej rozbudowany program (m.in. spotkania z Markiem S. Huberathem, Piotrem Witoldem Lechem, Markiem Oramusem) i przyciągnął ponad 200 osób, także z odległych regionów Polski.

W Roku 1999 zorganizowaliśmy pierwszą jednodniową imprezę tematyczną z cyklu "Galicyjskie Spotkania z Fantastyką", której tematem przewodnim był Monty Python, a najważniejszym punktem programu spotkanie z tłumaczem Latającego Cyrku Tomaszem Beksińskim. Ponadto goścmi tej imprezy byli pisarze SF: Mirosław P. Jabłoński i Eugeniusz Dębski. W październiku tegoż roku odbył się również III Krakowski Weekend z Fantastyką, tym razem pod hasłem U progu nowego tysiąclecia. Zgromadził on około 200 uczestników, nielicząc tłumów gości i organizatorów. Program III Imladrisu była bardzo rozbudowany: odbyło się przeszło 30 punktów programu, a gośćmi imprezy byli min: Rafał A. Ziemkiewicz, Marek S. Huberath, Bogusław Polch, Andrzej Zimniak, Mirosław P. Jabłoński, Jacek Komuda i Piotr Witold Lech. Oprócz 'typowych ' spotkań konwentowych, odbyło się kilka prelekcji naukowych dotyczących min: Internetu i telekomunikacji w XXI wieku, osiągnięć robotyki czy też nanotechnologii.

Galicyjska Gildia współpracuje również z Krakowskim Klubem Miłośników Fantastyki "Dżabbersmok" przy organizacji jednego z największych polskich konwentów, Krakonu, a także uczestniczy w Komitecie Organizacyjnym "Polcon 2002", starającym się o przyznanie Krakowowi możliwości organizacji tej najwazniejszej polskiej imprezy fantastycznej. GGFF wspiera również działania zmierzające w kierunku konsolidacji polskiego fandomu poprzez utworzenie zwiazku stowarzyszeń "Fandom Polski". Ponadto członkowie GGFF wspierają również organizację innych konwentów takich jak Orkon czy Szedariada oraz biorą udział w pracach kapituł nagród Golema i Quentina.

Działające obecnie sekcje GGFF to: sekcja literacka, sekcja gier fabularnych, sekcja gier karcianych i bitewnych, sekcja biblioteczna, sekcja organizacji imprez, sekcja video, a także sekcja filmów amatorskich. Ta ostatnia ma na swoim koncie udział w produkcji filmu "Idą 2 - Czas Zemsty", pokazywanego na I Krakowskim Przeglądzie Filmów Amatroskich Krakkfa '97, a także kilka własnych projektów, m.in parodię cyberpunka "Rok 2025".

Prawie od początków swego istnienia GGFF była otwarta na wszelkie nowinki związane z Internetem. Od dłuższego czasu istnieje, stale rozbudowywana, witryna internetowa Gildii: http://www.ggff.rpg.pl , większość członków naszego klubu korzysta z emaila (kontakt z zarządem GGFF: gildia@ggff.rpg.pl ), ponadto część z nich tworzy własne strony internetowe, z których najbardziej znana jest Strona Fandomu Polskiego (http://fanom.art.pl ) tworzona przez Michała Stachyrę. Galicyjska Gildia Fanów Fantastyki jest stowarzyszeniem zarejestrowanym, działającym na terenie województwa małopolskiego. Siedzibą stowarzyszenia jest Kraków. Wsród członków GGFF dominują studenci krakowskich uczelni (UJ, AGH, AE i inne) oraz licealiści. Skład Zarządu po walnym zebraniu w październiku 1999 przedstawia się następująco:

Rafał Olszowski - prezes;
Michał Stachyra - I wiceprezes;
Marcin Gibas - II wiceprezes;
Marcin Kiendra - skarbnik;
Maciej Szaleniec;
Daniel Szymonowicz
Maciej Zasowski

W roku 1999 GGFF obchodzi pięciolecie swojego istnienia, co skłania nas do refleksji nad przeszłością i dalszych działań w kierunku rozwoju naszej organizacji. - a oto adres do korespondencji:

Rafał Olszowski, ul. Młyńska 2/77, Kraków
Michał Stachyra, ul. Stokrotek 1, 31-463 Kraków


Rafał Olszowski, prezes GGFF (rafal@ggff.rpg.pl )
oraz Michał "Puszon" Stachyra, wiceprezes GGFF (puszon@rpg.pl )

Linki do informacji o Gildii

Imladris - relacje
Jak to z klubem "Kazimierz" było...


Powrót