Powrót
A teraz... konkurs


Jest to oczywiście ;-) konkurs literacki. Polega na odgadnięciu, komu należy przypisać konkretny cytat. Ponieważ wybrałam je tendencyjnie i złośliwie, dla ułatwienia dodałam portrety autorów. Jeszcze jedno ułatwienie: cytaty doskonale ich charakteryzują ;-) Rozwiązania należy nadsyłać do końca sierpnia, przedłużyłam termin, bo idzie Wam strrrrasznie. Wygrać - warto ;-)1.


(...) dopiero gdy mam szkielet, który sam w sobie jest atrakcyjny, zabieram się do owijania go mięsem narracji, nie znaczy to, że w nosie mam wyższe racje idee itepe, nie - po prostu te bagaże są drugoplanowe i mniej ważne.


2.


Lista rzeczy, które uwielbiam, jest bardzo krótka, pierwsze miejsce na niej zajmują koty. Nie toleruję: głupoty, chamstwa, gówniarstwa i nieuczciwych partnerów.


3.


Bycie i picie na konwentach jest czynnością bardzo kulturotwórczą.


4.


(...) nie skreślam od razu człowieka z tego tylko powodu, ze w mniemaniu belfrów zasługuje na oceny mierne; rozumując tak, musiałbym najpierw skreślić siebie, a na to nie pozwala miłość własna.


5.


Co najmniej połowa przeredagowanych przeze mnie Conanów, to są moje książki. Do tego stopnia, że pisałem na nowo sceny kulminacyjne, bitwy rozgrywałem po swojemu. Takim od podstaw napisanym przeze mnie jest np. "Conan czarownik".


6.


(...) gdy spotykam się czasem z moimi znajomymi, którzy piszą sf (...), robię za etatowego kruka. "Jest źle - mówię. - A będzie jeszcze gorzej. I to przez najbliższe parę lat". Chodzi o sytuację polskiej fantastyki na rynku wydawniczym.


7.


Nie ma już właściwie różnicy między krytykiem a dziwkarzem. Kiedyś, w szczęsnych czasach komuny, gdy wychodziła jedna interesująca książka na miesiąc, człowiek czytał ją przez trzy dni, a potem rozmyślał o niej przez tydzień. (...) W teraźniejszych czasach, gdy ukazuje się jedna książka fantastyczna dziennie, można ją co najwyżej przelecieć.


8.


Szkoda tylko, że lekarzy bierze się za odrębny, odporny gatunek. Takie to już czasy. Dawniej była z nami magia, teraz wszyscy pieprzą o tym, o czym i tak nie mają bladego pojęcia.


9.


Irytuje mnie naiwne wierzenie, że Piekło to takie samo miejsce jak Niebo, tylko że ciekawsze. Ten mit jest przykładem, jak odmóżdżająca może być telewizja (...). Nic z tego: Piekło jest miejscem kary i ma być w nim naprawdę źle. Kropka.


10.


(...) tematyka związana z władzą i manipulowaniem ludźmi, szukanie jakiejś obrony przed tym, że jesteśmy manipulowani i śledzeni - to jest to, co mnie interesuje i o czym chcę pisać.


11.


Szczerze mówiąc, to myślę sobie, że jestem chyba jedynym człowiekiem na świecie, który przeczytał wszystkie opowiadania polskie z miesięcznika "Nowa Fantastyka".


Odpowiedzi

1. Eugeniusz Dębski, 2. Andrzej Sapkowski, 3. Marek Oramus, 4. Feliks W. Kres, 5. Konrad Lewandowski, 6. Tomek Kołodziejczak, 7. Jacek Inglot, 8. Maciej Żerdziński, 9. Marek S. Huberath, 10. Rafał A. Ziemkiewicz, 11. Maciej Parowski.

Laureaci

1. Marcin "Niuszy" Kruszy - 10 odp. (pomylił tylko Piekarę z Lewandowskim)
2. Eryk Remiezowicz - 9 odp. (gratulacje - jak na osobę, która nie ma kontaktu osobistego z fandomem, radzisz sobie w konkursach zaskakująco dobrze).
3. Ela Gepfert - 8 odp. (pomyliła Inglota z Tomkiem ;-)


Powrót