Spis treści
Lista sf-f
Lista dyskusyjna jest - według FAQ - "miejscem w cyberprzestrzeni, gdzie można podyskutować o fantastyce i okolicach". Ponieważ dysponowałam tylko FAQ listy, z konieczności będzie to opis suchy i niepełny. Jeżeli ktoś ma coś do dodania, bardzo proszę o informacje. Dziękuję też wszystkim, których cytowałam, oraz Alexowi, twórcy FAQ.


Dlaczego interesujemy się sf?

"SF wyciągnie cię z zaścianka geografii i nawyków, zetknie z serią różnorodnych światów. Inaczej więc spojrzysz na ten świat pod twoimi stopami, na człowiecze mrowisko, na tempo zmian, które dotąd cie przerażają. Bo SF przygotowuje ludzi do kroczenia dalej i prędzej. Ty też możesz zostać komandosem przyszłości. Współtwórcą nowego mitu.
I powiem ci coś jeszcze, tym razem poważniej. Żyjesz tu i teraz, ograniczony czasem i przestrzenią, które kiedyś zbiegną się nieubłaganie w jeden punkt - drewniane pudło zagrzebane w ziemi. Chcesz być wolny, lecz nieubłaganie leziesz ku temu miejscu, uparcie i niestrudzenie. Nie uciekniesz. Ale jest sposób, by wychylić się poza wyznaczony ci czas i poza miejsce w którym dane jest ci oddychać. Ujrzeć to, co być może, co będzie i co jest tam, gdzie sięgnąć nie pozwalają chemiczne silniki naszych rakiet i słabe teleskopy. To właśnie jest science fiction."

© by Tomek Kołodziejczak

Dlaczego dyskutujemy na liście sf-f?


Lista nazywa się sf-f i to jest w porządku. Ludzi tu piszących łączy zamiłowanie do fantastyki (w różnym znaczeniu tego słowa).
Tematy są, jakie są, ponieważ nie da się ich ograniczyć. Wyobraź sobie listę o wędkarstwie. Faceci opowiadają o rybach i wędkach, i jak to coś złowili. I jeden zaczyna: wyjechaliśmy rano, wbiliśmy wędki w brzeg, a tu jak deszcz nie lunie... A reszta na to: z takimi gadkami to won na dyskusje o meteorologii.
Ci, którzy pisują na sf-f robią to, ponieważ na różne tematy chcą pogadać właśnie z tymi ludźmi, których mogą tu spotykać (...). Jak ci się nie podobają tutejsze tematy, to zacznij nowy thread, który będzie twoim zdaniem odpowiedni.

© by PWC


Na liście można dyskutować o wszystkim, co wyniknie podczas dyskusji o fantastyce, ale należy pamiętać, że "błogosławiony, kto nie mając nic do powiedzenia nie obleka tego faktu w słowa". Listę czytują ludzie, którzy zajmują się sf od wielu lat, amatorsko lub zawodowo, stykając się kilkanaście razy w roku z pisarzami polskimi i zagranicznymi - w związku z czym należy się spodziewać, że gdy nowicjusz wyśle posta o treści "widziałem Blade Runnera, co o tym sądzicie?" - niewiele osób zareaguje, bo i po co.

Jak powstała lista dyskusyjna sf-f
na serwerze Galaxy


Podczas herbatki u Ewy P. siedział tam Huberath a wraz z nim było tam wielu jego wielbicieli. I był tam też Szymon Administrator. Wstał Huberath i rzekł do Szymona: "ty jesteś Szymon Administrator, ty będziesz nazywał się Piotr, bo ty jesteś opoką, na której się wspiera Galaxy i cała nasza lista".

© by MMR


Od niedawna lista ma swoje własne konwenty, krakowski Ossoricon oraz warszawski Baryłkon. Warszawskie spotkania zaowocowały powstaniem klubu internautów "Framling", który można nazwać klubem przyjaźni ;-) Istnieje również stowarzyszenie Hitalijczyków, którzy najwcześniej poznali blaski i cienie Sieci ;-) Portrety niektórych internautów można zobaczyć na tej stronie.


Ważniejsze adresy i kontakty
Powrót Aktualizacja - 12.11.2000
Mój adres - proszę o uwagi