Powrót
Poczet wydawców


Problem z wydawcami polega na tym, że prawie każdy z nich jest człowiekiem-omnibusem, a zatem można ich spotkać także w dziale pisarzy (Tomek Kołodziejczak, Romuald Pawlak), tłumaczy (Wiktor Bukato, Lech Jęczmyk) oraz fanów (Marek Nowowiejski). Przedstawiam redaktorów i szefów kilku największych wydawnictw w Polsce.


Dorota Malinowska

Dorota Malinowska


Warszawa. Wydawnictwo Prószyński i S-ka wprowadziło na rynek serię "Fantastyka"; starannie dobierając tytuły książek niezmiennie utrzymuje się w czołówce od 1995 roku. Laureatka Śląkfy 1996.


Mirosław Kowalski

Mirosław Kowalski


Warszawa. Początkowo redaktor ""Iskier", gdzie prowadził serię "Fantastyka-Przygoda" pod koniec lat osiemdziesiątych. Obecnie - duże wydawnictwo superNOWA, które od 1995 roku wydaje i promuje dobrą polską fantastykę (z wyjątkiem Olina!). Wielokrotnie nominowany do Śląkfy, otrzymał ją dwa razy - za 1987 i 1995 rok.


Tadeusz Zysk

Tadeusz Zysk


Poznań. Szef wydawnictwa Zysk i S-ka, które promuje fantastykę i mainstream (świetna seria "Kameleon"). Laureat Śląkfy 1993 - ostatnio naraził się fanom Tolkiena, wydając tłumaczenie Jerzego Łozińskiego "lepsze" niż stary przekład Marii Skibniewskiej.


Jacek Rodek

Jacek Rodek


Warszawa. Wydawnictwo "MAG". Jeden z pierwszych redaktorów "Fantastyki", dwukrotnie zdobył Śląkfę, w 1983 oraz 1994. Tę ostatnią już dla MAGa, za wydawanie "Magii i Miecza" oraz Warhammera w sytuacji, kiedy rpg nie było jeszcze tak powszechnie znane w Polsce.


Andrzej Miszkurka

Andrzej Miszkurka


Warszawa. Redaktor serii "Fantastyka" wydawanej od 1997 roku, charakteryzującej się publikowaniem pozycji ambitnych i wysokim poziomem edycji (przekład i redakcja). Laureat Śląkfy 1997.


Tomasz Szponder

Tomasz Szponder


Poznań. Redaktor oficyny wydawniczej "Rebis", która wydała wiele wybitnych pozycji sf autorstwa Dicka, Carrolla, Vance'a,


Powrót Aktualizacja - 18.11.2000
Mój adres - proszę o uwagi